İkaz Yelekleri Neden Kullanılmaktadır?

ikaz yeleği nedir neden kullanılır

İkaz Yelekleri Niçin Kullanılmaktadır?

İkaz yelekleri iş maksadı ile giyilen ve dışarıdan bakan kişi tarafından fark edilmeyi sağlayan yeleklere verilen isimdir. İkaz yeleklerini en fazla trafik polisleri kullanmaktadır. Bunun sebebi ikaz yeleğinin amacının bireyi bulunduğu ortamda görünür kılmaktır. Bununla birlikte iş kazalarının birçoğunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Günümüzde iş güvenliği artık çok önemsenen bir hal almaktadır. Yasalar ile de bireylerin güvenliği ilk plana konulmuştur. Bu sebeple de ikaz yeleklerinin belirli meslek gruplarına mensup kişiler tarafından giyilmesi zorunlu bir hale gelmiştir.

 Ne tür ikaz yelekleri seçilmelidir?

 İkaz yeleklerinin kullanımının ilk maksadı güvenliği sağlamaktır. Bu sebeple daha çok dışarıdan daha iyi fark edilebilecek renkler tercih edilmektedir. İyi yansıtabildiği için reflektörlü yelek tipleri en çok tercih edilenler arasındadır. Renk olarak ise turuncu ve sarı ikaz yelekleri en çok tercih edilmekte olan yelekler arasındadır.

 Bununla birlikte farklı kurumlar arasında da değişik renkler tercih edilmektedir. Örnek vermek gerekirse kurumlar içerisinde üst kademede bulunan yöneticilerin sarı ikaz yeleği, ustaların turuncu ikaz yeleği sonrasında işçilerin ise daha çok yeşil ikaz yeleği giydikleri göze çarpmaktadır. Özellik ile çok sayıda işçi çalıştırmakta olan kurumlar bu sıralamayı kullanmaktadır.

 

 İkaz yeleklerini kimler giymektedir?

 İkaz yelekleri ilk olarak güvenlik maçı taşımakta olan polisler tarafından sıklık ile tercih edilmektedir. Trafikte özellikle de gece olduğu zaman fark edile bilmek oldukça önemlidir. Özellik ile trafik kazalarında fark edemediği için bireylere çarpma ihtimali ve oranı oldukça fazla gözükmektedir. Ya da kaza gerçekleştikten sonra orada bulunan polise çarpma oran ve ihtimali de oldukça fazladır. Bütün bu kötü durumların önüne geçebilmek adına trafik polisleri yelek kullanan birimler arasında yer almaktadır.

 Tersane ve şantiye elemanları da yelek kullanan birimler arasında yer almaktadır. Yoğun ve tehlikeli olabilecek büyük iş araçlarının olduğu yerlerde dikkat çekebilmek oldukça önemli bir meseledir. Çünkü iş makinesini kullanmakta olan kişinin oldukça dikkatli olması ve etrafındaki kişileri fark edebilmesi gereklidir. Böylelikle ikaz yelekleri tersane ve şantiye çalışanlarına fayda ve de güvenlik sağlayarak canlarının korunmasına sebebiyet vermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir