Reflektörlü Yelek Nedir? Nerelerde Kullanılır?

ikaz yeleği yelek

Reflektörlü Yelek Nedir?

İkaz yelekleri, güvenlik personellerinin trafik içerisinde olay yerinde giydikleri kıyafetlerdir. Bu yelekler aynı vakitte doğal afet gerçekleştiği zamanlarda kayıpları arayan ekipler tarafından kolayca buluna bilinmek için giyilmektedir. İş güvenliğinin sağlana bilinmesine yönelik iş güvenliği mevzuatında bulunan yönetmelikler içerisinde reflektörlü ikaz yeleği giyilmesi gerektiği belirtilmektedir. Kısaca reflektörlü ikaz yeleği giyilmesi yasaca gerekli olmakta olan iş elbisesi türleri arasında bulunmaktadır.

ikaz yeleği yelek
reflektörlü yelek ikaz yeleği perpa

Kendisinden reflektörlü kumaşlardan üretilmekte olan ince tipte reflektörlü yelekleri giymiş olan çalışanların fark edile bilme oranları oldukça yükselmektedir. Bazı iş bölgelerinde özellikle gece işinde, kapalı olan havalarda trafik ortasında ki çalışmalar sırasında sarı reflektörlü yelek giyen personelin fark edilme ihtimalleri çok yüksektir.

reflektörlü yelek
reflektörlü yelek fiyatları

 Reflektörlü iş yelekleri giymesi çalışanların hayatlarının koruna bilmesine, bununla beraber çeşitli iş kazalarından da etkilenmemelerine yardımcı olmaktadır. Böylelikle bu yelekler sayesinde iş güvenliğine büyük katkı sağlanmaktadır.

 

 Reflektörlü ikaz yeleğinin kullanım alanları nelerdir?

 İkaz yelekleri pek çok alanda kullanıla bilinmektedir fakat kullanılmasının asıl nedeni güvenlik amacıyla kullanılmasıdır. Şantiye çalışanları, tersane çalışanları, iş merkezlerindeki görevliler, acil medikal destek sağlayan ambulans görevlileri, itfaiye memurları, polis memurları, trafik acil servis çalışanları, kurtarma çalışanları ve yol temizleme görevlileri ikaz yeleği kullana bilmektedir. Tüm bu çalışanlar adına temel faydası güvenliği sağlaya bilmektir.

 Bununla birlikte ayrıcalık tanıyarak yapılacak işleri daha hızlı yaptırmak ve de kurumların birer temsilcileri olabildiklerini en rahat şekilde anlatmak tarzı amaçları da bulunmaktadır. Bununla birlikte spor giysilerle beraber de kullanıla bilinmektedir. sarı reflektörlü yelek ayrıca motosikletçilerce de çok sık bir şekilde kullanıla bilinmektedir. Her ne kadar bu yelekler daha sportif ve daha rahat hissettirecek bir biçimde hazırlanmış olsalar da yine de ana gaye güvenliğin sağlanmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir